Spor Özsaygı İnşa Etmede Yardımcı Olur Mu?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün spor özsaygı inşasında etkileri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız. 

Kanada Antrenörlük Birliği tarafından 1996 yılında yayınlanan “Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma” isimli kitapta çocukların kendilerine duydukları saygıyı spor yardımıyla nasıl kazanabileceklerinden bahsediliyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Tanınmış çocuk psikoloğu Jean Piaget, benlik saygısının gelişmesindeki en önemli safhanın yaklaşık 6 ile 11 yaşları arasında gerçekleştiğine inanıyordu. Bu aynı zamanda çocukların sporla tanıştırılmasının en muhtemel zamanıdır. Çocukların spor gibi sosyal durumlarda kendilerini anlama ve başkalarıyla nasıl ilişki kurdukları, olgunlaşmış sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmada önemlidir.

British Columbia’da 650’den fazla ebeveynle yapılan araştırmalar, çocuklarını spora kaydettirmelerinin temel sebebinin, benlik saygısı inşa etmek olduğunu saptadı. Ve haklılar. Sporda başarı, aslında çocukların daha sağlıklı bir benlik saygısı kazanmasına yardımcı olacaktır.

“KENDİLERİNİ KAYBEDEN DEĞİL KAZANAN OLARAK GÖRMEYE BAŞLARLAR”