Savunmanın Önemini Vurgulamak İçin İpuçları

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün savunmanın önemini vurgulama tavsiyeleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Greg Bach’ın 2007’de yayınlanan “National Alliance for Youth Sports” adlı çalışmasında bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Basketbolda, yaşamın birçok kesiminde olduğu gibi başarı için savunma gerekli. Çünkü oyuncularınız her maçın yaklaşık yarısını, rakiplerin skor üretmesini engellemek için harcayacaklar – ya da daha genç oyuncular için, topu geri almaya çalışarak hücum oynayabilirler – gerekli savunma tekniklerini ne kadar fazla anlarlarsa, daha başarılı olacaklar. İyi takım savunması yapmak aynı zamanda oyuncularınızın oyunu oynamaktan daha çok zevk almasını sağlar.

Savunma yapmak pek çok gence (ve hatta yaşlı oyunculara) çekici gelmiyor. Bununla birlikte, savunma öğretmek tüm taraflar için tatsız bir deneyim olmak zorunda değildir – doğru şekilde kullandığınız sürece. Aşağıdaki liste savunma yapmanın önemini vurgulamak için kullanabileceğiniz birkaç taktik sunmaktadır; coşkuyla ve övgüyle öbek olarak öğretirseniz, çocuklarınız iyi savunmanın temellerini öğrenmeyi kabul edeceklerdir:

İyi savunmanın hücumda daha fazla zaman sağladığını hatırlatın

Bunu düşünün. Ekibiniz bir ribaund aldığında veya top çaldığında, rakibinizin savunmanız gereken bir az pozisyonu vardır. Bu, çocuklarınızın yararlanabileceği değerli (ve eğlenceli) skor fırsatlarına dönüşür.

Savunmayı eğlenceli bir şekilde oynayın

Sesinizdeki coşku, verdiğiniz övgü ve savunma becerilerini öğretmeye getirdiğiniz enerji, hücum becerileri öğretirken nasıl davrandığınıza uymalıdır. Güzel bir pastaki gibi yapılan pas arasını da alkışlarsanız, çocuklarınız savunmayı benimseyeceklerdir.

Uygun savunma talimleri kullanın

Anrenmanlarınızı, çocuklarınıza çok çeşitli beceriler edinme konusunda en iyi şansı veren eğlenceli savunma talimleriyle düzenleyin. Daha büyük çocuklara koçluk yaparken, rekabetçi talimler kullanmak, aralarında ilave ilgi ve coşku yaratmanıza yardımcı olur.

Spora yeni başlayan pek çok çocuk muhtemelen savunma oyununun oynadığı önemli rolü fark etmiyor. Takımınızın her antrenmanında savunma çalışması yaparak bunun önemini işaret edebilirsiniz. Önemini netleştirmek için antrenmanlarınıza savunma talimi ile başlayabilirsiniz.