Ribaundunuzu Geliştirmek İçin 3 Basit Adım

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün ribaundu geliştirmek için tavsiyeler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Breakthrough Basketball sitesi tarafından yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin 3 aşamaya yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Ribaund basketboldaki en önemli, ancak küçümsenen yeteneklerden biridir. Basketbolda var olan tüm belirsizliklerden biri, sürekli kaçırılmış atışlar olacak. Bir takım iyi şut attığında ya da kötü attığında, genellikle kazanan ya da kaybetmekte olan takım, kaçırılan şutlarla ile belirlenir. Ribaundların çoğunu alan takım ek hücum fırsatları elde eder ve genellikle kazanma anlamına gelen tabela üzerinde daha fazla sayı alır.

Daha iyi bir ribaundçu olmak basittir ve 3 basit adımda oraya ulaşabilirsiniz.

1. Kondisyon

Basketbol fiziksel bir oyundur. Bir maç boyunca sahada yukarı ve aşağı koşmak sizi yıpratacak. Ayrıca, çok fazla fiziksel temas var. Çembere ne kadar yaklaşırsanız o kadar fiziksel olur. Unutmayın, çembere etrafı, ribaundların çoğunun olduğu yerdir. Maç sırasında yaptığınız koşunun kombinasyonu vücudunuzu yormak için yeterlidir. Çoğu zaman, ribaund, sonunda her kim kazanırsa, bir yıpratma savaşına dönüşüyor. İçinde bulunduğunuz durum daha iyiyse, daha uzun süre dayanabilirsiniz. Harika bir durumda olmanın oyunun başında alamadığınız ribaundları oyunun sonunda almanıza izin vereceğini göreceksiniz.

Kondisyon, büyük bir dengeleyici. Maçın başlangıcında olduğundan daha büyük ve daha güçlü olan bir oyuncu, maçın sonunda daha iyi durumda olmanız halinde o kadar etkili olmayabilir.

2. Bilgi

Sadece birkaç şeyi bilmek, ribaund şansını büyük ölçüde artıracaktır.

Öncelikle, personeli, özellikle takım arkadaşlarınızı tanıyın. Eğer diğer oyuncuların eğilimlerini biliyorsanız, ne zaman ve nerede şut atacaklarını anlarsanız, kaçanları kapma şansınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. Şutların ne zaman atılacağını bilmek size panyada daha hızlı bir başlangıç yapmanızı ve rakibinizden daha iyi bir pozisyon almanızı sağlar.

İkincisi, topun nereye gideceğini bilerek rakibinize karşı büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kaçırılan tüm atışların %80’inin aynı ya da zıt açı ile geri tepmesi, ribaund üzerinde size bir başlangıç yapması gerekir. Bunun anlamı, köşeden bir atış yapıldığında, şutların % 80’i aynı köşeye veya çemberin karşısındaki kenara geri dönecektir. Kanattan atılan şutlarda da % 80 aynı durum yaşanacaktır.

Bu iki şeyi bilmek sizi kaçırılan şutları toplamak için harika bir konuma sokacaktır.

3. Teknik

İyi bir ribaundçu olmak için yüksek binalar boyunca zıplamak ya da aşırı güçlü olmanız gerekmez. İyi bir ribaund tekniğine ihtiyacın var.

Çok fazla şey bilmek zorunda değilsin, sadece yüzmeyi. Bu ne anlama geliyor? Yüzme hareketi basit, hızlı ve etkilidir.

Amaç, iç kalça ve iç omuzunuzu rakibinizden öne geçirmektir. Rakibiniz sizi dışarı ittiğinde, baskısına karşı savaşmayın, bunu ona karşı kullanın. O dışarı adım atarsa siz içteki ayağınızla onun önüne geçin. Aynı anda kolunuzu kullanarak yüzme hareketi ile onun omzunun üstünden öne fırlayın. Buna yüzme deniliyor çünkü kulaç atma hareketine benziyor. Doğru zamanlama yapıldığında, kendinizi çember ile savunmacı arasında ve ribaund için mükemmel konumda bulacaksınız.

Ribaund basketbol oyununun önemli bir parçasıdır ve takımınızın başarısı için hayati önem taşır. Bu 3 basit konseptle, ribaundunuzu geliştirebilir ve ekibinizin başarısında önemli bir faktör olabilirsiniz.  Bu size, üyesi olduğunuz herhangi bir takıma çok değerli bir oyuncu olma imkanı sağlar.

Kaynak: breakthroughbasketball.com