Phil Jackson’ın Harika Bir Koç Olmasının 5 Ana Nedeni

NBA tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Phil Jackson’ın bu kadar başarılı olmasını sağlayan birçok etmen bulunuyor.

Kariyerinde oyuncu olarak 2, antrenör olarak ise 11 NBA şampiyonluğu bulunan Phil Jackson tüm zamanların en iyi antrenörleri arasında yer alıyor. Phil Jackson’ın son 2 NBA şampiyonluğunda Lakers kadrosunda yer alan ve şu anda Lakers’ın başantrenörü konumunda olan Luke Walton başarılı basketbol adamın sırrını 5 maddede açıklıyor.

İşte Luke Walton’ın söylediği 5 neden;

  • Phil takımını dengede tutmak için çok çalışır. Asla oyuncularının çok yüksekte ya da çok aşağıda hissetmelerini istemez.
  • Phil her oyuncuyla bireysel olarak iletişim kurma konusunda harika bir yeteneğe sahiptir. Herkese aynı davranmaz. Her oyuncuyla çoğu antrenörün yaptığından daha derin bir bağ kurar. Bu yüzden oyuncuları onun için oynamayı çok seviyor.
  • Phil neredeyse korkutucu derecede çok akıllıdır. Çok kültürlü, okumuş, öğrenmiş ve her konuda bilgilidir. Her şey ve herkes hakkında bilgi sahibidir. İstihbaratı saygıyı hak ediyor.
  • Phil oyunun gerçek yöneticisidir. Bir grup insanı bir birliğe dönüştürmekten gurur duyar. Taktik çizme değil, takım kimyası konusunda uzmanlaşmıştır. Bu nedenle Ron Artes ya da Dennis Rodman’ın meydan okumasını sever. Çünkü onlar takım oluşturma açısından bir testtir.
  • Phil kendinden emindir. Ne yaptığını bilir!

Kaynak: usab.com

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...