Oyunculara Sportmenliği Öğretmek Koçlar İçin Mümkün mü?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün koçların sportmen davranışları desteklemesi için tavsiyeler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından 2010 yılında yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin önemli ifadelere yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Kazanma ve kaybetme ile baş etmek elbette, spor yapmanın önemli bir parçası ve basketbol da bir istisna değil. İdeal olarak, çocuklar ilk spor ayakkabısını giymeden önce ebeveynlerinden zaferler ve mağlubiyetlerle nasıl başa çıkılacağını öğrenirler. Ancak koç olarak, kazanma ve kaybetme için uygun davranışı pekiştirmek size kalmıştır.

KAZANDIKLARINDA

Her oyuncu, kazanmanın kaybetmekten daha eğlenceli olduğunu söyleyecektir. Ancak bir koç olarak, “grupla kazanma”nın onlardan beklediğiniz şey olduğu konusunu takımınıza güçlü bir şekilde hatırlatmalısınız. Bu nedenle oyuncularınızdan birinin, maçta farkla öndeyken rakibiyle alay ettiğini ya da küçük düşürdüğünü görürseniz, mola alın ve o oyuncuyu benchte yanınıza oturtun. Ona bu tarz davranışları tolere etmeyeceğinizi ve kendisini kontrol etmeyi öğrenmezse onu tekrar oyuna almayacağınızı açıklayın.

Endişelenmeyin. Çünkü esas eğlence oynamakta, oyuncu maça dönmek adına hızlıca davranışını değiştirecektir. Eğer agresif eylemlerini tekrarlarlarsa, bir kez daha derslerini öğrenene kadar onları bench’e alın.

KAYBETTİKLERİNDE