Sosyal Medya:

Eğitim

Koçlar ve Ebeveynlerin Yanlış Davranışları

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün koçların ve ebeveynlerin yanlış davranışları üzerine bir çeviri ile karşınızdayız. 

Kanada Antrenörlük Birliği tarafından 1996 yılında yayınlanan “Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma” isimli kitapta iki tarafın yaptığı hatalı davranışlar ve bunların oyuncuya ya da takıma verdiği zararlara değiniliyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

EBEVEYNLER YANLIŞ DAVRANDIĞINDA

Ebeveynlerin kenardan “koçluk yapması”, karşı çıkarak eleştirmesi veya hakemleri ve koçları sözlü olarak taciz etmesi, çocukların sporunda yanlış davranan ebeveynlerin yaygın örnekleridir. Neyse ki, ebeveynlerin ve yetişkin izleyicilerin çoğunluğu bu tür aşırı davranışlarla meşgul değiller.

Ebeveynlerin çoğu, sessizce oyunu izleyerek veya arkadaşlarıyla sohbet ederek vakit geçirirler. Bununla birlikte, bir fanatik ebeveyn bir çocuğun deneyimini mahvedebilir ve tüm takım üzerinde ciddi bir olumsuz etki yaratabilir.

Araştırmacılar, bazı faktörlerin neden bazı ebeveynlerin müdahaleci olduğunu açıklamaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Örneğin, seyircilerin birbirleriyle ya da oyunculara olan yakınlığı, oyuna olan aşinalık ve oyunun önemi, yetişkinler tarafından algılandığı gibi, ebeveynlerin sözlü yorumlar ve eleştiriler sunma konusunda daha büyük bir eğilimi gösterebilecek faktörlerdir.

Diğer bir faktör, her şeyden önce kazanmaya değer verme eğilimidir. Bu durumda ebeveynler, oyuncular, hakemler ve koçların yaptığı hatalara, özellikle de oyunun son dakikalarında yaptıkları hataya odaklanmaktadır.

Spor antrenörlüğünde “Garip Kızgın Ebeveyn: Koçun Seçenekleri Nelerdir?” adlı makalesinde John Evans, yıkıcı ebeveynlerle uğraşan antrenörlere en iyi tedavinin engelleme olduğu konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Ebeveynleri programın felsefesi ve hedefleri hakkında bilgilendirmek ve bir antrenman veya maç durumu sırasında ebeveynlerden beklenenleri öğrenmek için bir oryantasyon toplantısı düzenlemeyi önerir. Kendilerini rahatsız edici bir ebeveynle bulan antrenörler, mesai saatleri dışında açık bir şekilde tartışmak için ebeveynle buluşmalı ve bu davranışın çocuğun ve takımın üzerindeki muhtemel olumsuz etkiyi vurgulamalıdır.

Meşgul olan ebeveynlerin şikayette bulunabilecekleri daha az fırsat olabilir. Bazı ebeveynler için, tüm çocukların refahına odaklanabilecek bir görevden sorumlu olmak yararlı olabilir. Skor tutma, takım yöneticisi olmak, istatistikleri tutmak, hakemlik yapmak veya ekipman yöneticisi olmak iyi bir olasılıktır.

Ebeveynler, çocukların bilgili bir koçun elinde olduğuna inanıyorlarsa, müdahale etmeleri daha az olasıdır. Deneyim ve koçluk nitelikleri gibi faktörler, çocuğun iyi denetlendiğini ebeveynlere ikna etmede önemlidir.

KOÇ YANLIŞ DAVRANDIĞINDA

Görüşlerinizi Paylaşın
1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim