Güçlü Bir Koç-Oyuncu İlişkisi Nasıl Sağlanır?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün güçlü bir koç-oyuncu ilişkisinin nasıl kurulması gerektiği üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından Ocak ayında Alan Stein imzalı yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin önemli ifadelere yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

***

Hayattaki her şeyin ilişkilere bağlı olduğuna inanıyorum. Her şeyin. Basketboldan işe, hayatın herhangi bir yolunda başarılı olmak için, harika ilişkiler kurmayı ve sürdürmeyi bilmelisiniz. Yazar Jeffrey Gitomer’in dediği gibi, “Kaliteli ilişkiler başarıya, zenginliğe ve tamamlanmaya götürür.” Bir bakıma, bu hepimizin hayattan istediği şey değil mi?

Bazen oyuncuların ve koçların saha dışında ve içinde birbirleriyle sağlam ilişkiler kurmanın ne kadar önemli olduğunu unuttuklarını düşünüyorum.

Basketbolcuları ve antrenörleri doğrudan etkileyen çok sayıda ilişki olsa da, ben özellikle birbirleriyle olan ilişkilerine odaklanacağım. Oyuncu-koç ilişkisi sahadaki yüksek başarı için temeldir. Kaliteli ilişkinin birçok bileşeni var ama ben oyuncu ve koçlar arasındaki ilişkilerde saygı, güven, iletişim ve uzlaşma üzerine odaklanacağım.

OYUNCUNUN ROLÜ

Bir oyuncunun, başarısız oldukları için koçunu günah keçisi ilan ettiğini kaç defa duydunuz? “Daha çok oynardım ama koç benden hoşlanmıyor.” ya da “Koçum bir salak, ben bir şutör guardım ama o beni başka pozisyonda oynatıyor.”

Bunlar sadece mazeretler. Lise, kolej veya NBA’de bir oyuncu olarak koçunuz patronunuzdur. Koçunuz takımınızın ve programınızın CEO’su. Ve eski deyişe göre, “patron maaş çeklerini imzalar.” Bu, antrenörün sorumlu olduğu anlamına gelir, nokta. Bunu erken kabul etmek daha iyidir.

Bununla birlikte, bir oyuncu olarak, yeteneğinizi ve gelişmenizi en üst düzeye çıkarmak, oyun sürenizi arttırmak ve bir sonraki aşamada oynama şansınızı artırmak istiyorsanız, koçunuzla mükemmel bir ilişki kurmak sizin çıkarınıza olacaktır. Bu, onların yaptığı her şeyle aynı fikirde olmanız gerektiği anlamına gelmiyor, ama ilişkiye katkıda bulunmak için üzerinize düşeni yapmalısınız.

Antrenmandan sonra kalıp daha fazla şut atmayı koçunuza soruyor musunuz? Eğer evet derse teşekkür ediyor musunuz? Eğer çok oynamıyorsanız, daha fazla dakika almak için ne üzerine çalışmanız gerektiğini soruyor musunuz? Ailenize ya da okul müdürünüze gösterdiğiniz saygıyı koçunuza gösteriyor musunuz? Antrenmanlarda ya da takım buluşmalarında koçunuzu gözleriniz ve kulaklarınızla dinliyor musunuz? Koçunuzun güven ve saygısını kazandınız mı?

Basketbol dışında koçunuz hakkında çok şey biliyor musunuz? Çocuğu var mı? Basketbol dışında ne yapmaktan hoşlanıyorlar? Herhangi bir seviyede basketbol oyuncusuysanız ve koçunuz ilişkinizde bazı gerginlikler yaşıyorsanız, bir şeyleri tamir etmek adına ilk adımı atmak konusunda sizi davet ediyorum. Güvenin bana bu uzun sürecek ve sonunda size yardım edecek. Eğer koçunuzun yaklaşılamaz olduğunu düşünüyorsanız, aracılık etmek adına konuşabileceğiniz bir yardımcı antrenör var mı? Eğer koçunuzla şu anda iyi bir ilişkiniz varsa, tebrikler, onlara teşekkür ettiğinizden ve onlara ne kadar minnettar olduğunuzu bildirdiğinizden emin olun.

KOÇUN ROLÜ