En Yaygın Sakatlık Bölgeleri Hangileridir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün çocuklarda meydana gelebilecek yaygın sakatlıklar üzerine bir çeviri ile karşınızdayız. 

Kanada Antrenörlük Birliği tarafından 1996 yılında yayınlanan “Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma” isimli kitapta çocukların hangi bölgelerde sık sık sakatlık yaşadıklarına, bu sakatlıkların tedavisine yönelik tavsiyelere yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Dizler vücudun diğer kısımlarından daha fazla yaralanma tehlikesi taşırlar. Çocuklar, futbol, buz hokeyi, futbol ya da kayak gibi çok sayıda dönme ve bükülme ya da çarpışma olasılığını içeren organize sporlara katıldığında özellikle diz yaralanmaları öne çıkmaktadır.

Ayak bileği yaralanmaları da çok yaygındır. Voleybol, basketbol ve koşma gibi sporlara katılan çocuklar, bir burkulma veya kırılma ile sonuçlanan dönmüş ayak bileği üzerine inme riskiyle karşı karşıyadır. Koçlar, baldır kaslarının gerilmesine ve ayak bileği çevresindeki kasların güçlendirilmesine özellikle dikkat etmelidir. Bir ayağın üzerinde durmak, topuk üzerinden ayak ucuna sallanmak gibi bir sporcunun dengesini geliştiren egzersizler, ayak bileği kaslarını güçlendirebilir ve yaralanmayı önleyebilir.

SPORDA CİDDİ SAKATLIKLAR NELERDİR?