Sosyal Medya:

Eğitim

Çocukların Fiziksel ve Duygusal Gelişimi

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün çocukların fiziksel ve duygusal gelişim süreçleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız. 

Kanada Antrenörlük Birliği tarafından 1996 yılında yayınlanan “Ebeveynler, Koçlar ve Öğretmenler için Çocuklar ve Spor Önerileri Hakkında Direkt Konuşma” isimli kitapta aileler ve koçların bu süreçleri anlaması adına bilgiler veriliyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Çocuklar büyüdükçe ve geliştikçe belirli değişiklikler meydana gelir. Gelişim aşamaları olarak adlandırılan bu değişiklikler, bir çocuğun sporda nasıl performans gösterdiğini etkiler. Fiziksel ve motor gelişim aşamaları, bir çocuğun spor becerilerinde ne kadar iyi performans gösterdiğini etkiler. Duygusal gelişim aşamaları, ne tür bir rekabetin en uygun olduğunu belirler.

Motor gelişimi genellikle fiziksel gelişim ile aynı oranda ilerlemez. Hızla büyüyen çocuklar genellikle garip görünürler. Çocuk, motor becerisi daha da gelişene kadar bir beceriyi icra etmeye veya geliştirmeye hazır olmayabilir.

Beden eğitimi profesörü Lyle Sanderson, bu gelişim aşamalarının tahmin edilebilir olduğunu ve tüm çocukların onlardan geçtiğini söylüyor. Bununla birlikte, çocuğun her aşamaya girdiği yaş ve her evrenin süresi tahmin edilemez. Bir çocuğun gelişimsel yaşı, kronolojik yaşından iki veya daha fazla yıl farklılık gösterebilir.

FİZİKSEL GELİŞME

Çocuklar büyüdüğünde, hormon seviyelerinde, kaslarında, kemiklerinde ve eklemlerinde, enerji sistemlerinde ve kardiyovasküler sistemlerinde (kalp ve akciğerler) bir değişim yaşarlar. Ergenliğin başlangıcına kadar, çocuklar düzenli bir şekilde büyürler, boy ve kiloda düzenli kazanımlar sağlarlar.

Antrenörler ve veliler, aynı yaştaki gençler arasında büyük bir çeşitlilik olabileceğini hatırlamalıdırlar. Tipik bir ilkokul sınıfında, çocuklar arasındaki boy farklılıkları 7 ila 10 cm arasındadır.

Boy bir çocuktan diğerine değişebildiği gibi, çocuğun büyümesinin zamanlaması da değişebilir. Ortalamalara rağmen, birçok çocuk, çok az büyüdüğü dönemler sonrasında açık büyüme belirtilerini tecrübe etmektedir.

DUYGUSAL GELİŞME

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim