Sosyal Medya:

Eğitim

Basketbolda Sakatlık ve İlk Yardım Tavsiyeleri

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün sakatlık durumları ve ilk yardım tavsiyeleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Greg Bach’ın 2007’de yayınlanan “National Alliance for Youth Sports” adlı çalışmasında bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Sezon boyunca sayısız saatleri, hücum ve savunma temelleri üzerinde çalışmaya adarsınız. Ancak, hızlı hücumlar ve ribauntlar ölüm kalım meselesi değildir. Ayrıca, acil durumlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda zaman bulmanız gerekiyor. Nasıl yanıt verdiğiniz – ve ne kadar çabuk – bir gencin hayatını kurtarmada fark yaratabilir. Aşağıdaki listede akılda tutulması gereken bazı noktalar bulunmaktadır:

Durumu belirlemek. Bilinç kaybı dahil her tür yaralanma için hazırlıklı olmalısınız. COACH kısaltması, acil durumlarda nasıl cevap vereceğinize dair kullanışlı bir hatırlatmadır:

C: Çocuğun bilinçli olup olmadığını belirleyin.

O: Çocuk nefes ve oksijen alıyor mu?

Dudak rengine bakın, göğsünü hissedin veya nefes alıp almadığını görmek için yanağınızı burnunun yanına koyun. Boynunda veya bileğinde nabzı hissedin. Nabzı varsa ama nefes almıyorsa, ağızdan ağıza resüsitasyona başlayın, ancak göğüs kompresyonları kullanmayın. Nefes almıyorsa ve nabız bulamazsanız, suni teneffüs yapın ve acil tıbbi yardım isteyin. Küçük çocuklarda, özellikle göğüs kemiğinin en alt kısmına basmamaya dikkat edin; bunu yapmak iç organları yaralayabilir.

Bir koç asla yapmak için eğitilmediği bir tedavi vermemelidir, çünkü bu çocuğun durumunu daha da kötüleştirebilir.

İlk iki sorunun cevabı evet ise, devam edin

A: Çocuğa neresinin incindiğini sorun.

C: Acıyan bölgeyi kontrol edin.

• H: Ne tür yardım gerekiyor?

Acil tıbbi yardım çağırmanız ve çocuğu hastaneye götürmeniz gerekip gerekmediğine karar verin.

Nerede oynadığınızı bilin. Maç veya antrenman yaptığınız tesisin adının ve adresinin farkında olun. Ambulansı aramak zorunda kalırsanız, hızlı bir yanıt almak için mümkün olduğunca doğru bilgi vermek istersiniz.

Tıbbi formları hazırlayın. Tıbbi formlara sahipseniz, sağlık personeli de çocuğa olduğu gibi fayda sağlayacaktır. Form, bir çocuğun herhangi bir ilaca karşı alerjisi olup olmadığını söyler. Formları daima ilk yardım çantanızda taşıyın ve araç gerecin kolayca erişilebilir olmasını sağlayın.

İlk yardım sağlayın. Sağlık personelinin gelmesini beklerken, yapmak için eğitilmiş olduğunuz ilk yardım desteğini verin.

Herhangi bir yaralanma ile uğraşırken dikkatli olunuz – özellikle de yaralanma baş, boyun veya omurgada ise. Asla yerde yatan bir oyuncuyu hareket ettirmeyi denemeyin, çünkü daha fazla hasara neden olabilirsiniz.

Çocuğun ebeveynlerini uyarın. Çocuğun ebeveynleri orada değilse, asistanlarınızdan birini arayın ve neler olduğunu onlara bildirin. En büyük sorumluluğunuz çocuğa bakmaktır, bu nedenle ebeveynlere ilk çağrıyı yapacak başka birini belirleyin.

Çocuğu rahatlatın. Çocuk bilinçliyse, sakin ve rahat bir sesle konuşarak onu rahatlatın. Ona iyi olacağını ve tıbbi yardımların yolda olduğunu söyleyin.

ALTYAPIBASKET.COM ÜYESİ KULÜPLER

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim