Antrenörlerin Kendilerine Sorması Gereken 20 Soru

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak çeviri çalışmalarımızda bugün antrenörlerin takım yönetimine yönelik bir içerikle karşınızdayız.

Basketbol antrenörleri her zaman yoğun bir temponun içerisinde başarılı olmak için çalışıyor. Ünlü antrenör Alan Stein yaptığı 20 soruluk liste ile antrenörler bir yol haritası çizme fırsatı tanıyor. İşte Alan Stein‘ın 2016 yılında yazdığı yazıdaki 20 madde;

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

****

1- Şampiyonluk kazanmanın yanı sıra takımın başka hedefleri var mı? Varsa bunlar nelerdir?

2- Takımınızdaki her yardımcı antrenör ve oyuncu rollerini tam olarak biliyor mu?

3- Yardımı antrenörler ve oyuncular, onların güçlü ve zayıf yönleri hakkındaki fikirlerinizi biliyor mu?

4- Oyuncularınız iyi bir şutun ne olduğunu biliyor mu? Bunu tanımladınız mı? Bu zamana ya da skora bağlı mıdır?

5- Maçlara da antrenmanlara hazırlandığınız mentalite ile hazırlanıyor musunuz? Fikstürünüzdeki en kötü rakiple oynuyor olsanız bile aynı şekilde hazırlanıyor musunuz?

6- Herhangi bir karşılaşmada herhangi bir rakibin sizi yenebileceğine gerçekten inanıyor musunuz? Aynı şekilde herhangi bir rakibi ne olursa olsun yenebileceğinizi düşünüyor musunuz?

7- Oyuncularınız okul işlerine en iyi seviyede çalışıyor mu? Sezon boyunca akademik olarak dağılmalarına izin vermeyin.

8- Oyuncularınız her gece sekiz saat uyuyor mu? İyi dinlenmedikleri takdirde potansiyellerine ulaşamayacaklardır. Bu konuda yapılan çalışmaların, büyük bir maçtan iki gün önceden itibaren harika bir gece uykusu almanın önemli olduğunu gösterdiğini biliyor musunuz? Oyuncularınız bunu biliyor mu?

9- Oyuncularınız her gün kahvaltı yapıyorlar mı?

10- Oyuncularınız maç öncesi uygun şekilde yemek yiyor mu? Bazı çalışmalar maçtan 3-4 saat önce hafif bir öğün (yeterli karbonhidrat ve protein ile)  yemenin ideal olduğunu göstermiştir. Oyuncuların bunu biliyor mu?