Antrenör Rehberi: Maç Sırasında Veli Davranışlarıyla Başa Çıkma

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak çeviri çalışmalarımızda bugün velilerin maç sırasında yaptığı davranışlara yönelik bir içerikle karşınızdayız.

Altyapı sporlarında mücadele eden takımların yöneticileri, antrenörleri çoğu zaman sporcu velilerinin davranışlarından şikayetçi oluyor. Özellikle son dönemde velilerin saha içerisine olan müdahaleleri sıkça gündeme gelmeye başladı. 2010 yılında usab.com’da yayınlanan bir makalede bu konu üzerine duruluyor.

İşte usab.com’da yayınlanan “Maç Sırasında Veli Davranışlarıyla Başa Çıkma” isimli yazı;

Maalesef, çocuklarının maçlarında sportmenlikten yoksun davranışlar sergileyen aile bireyleriyle ilgili şikayetler gün geçtikçe artmaktadır. Hakemlere kötü sözler söylemek ya da rakip oyuncuları rahatsız etmek, hatta oyunculara tribünden taktik vermeye kalkmak gibi antrenörün müdahalesini gerektiren durumlar ortaya çıkmaktadır.

Bu sizin çalışmak için sözleşme imzaladığınız iş değil. Çoğu antrenör çocuklara eğitim vermek için çalışır, aileleri kontrol etmek için değil. Ama eğer bir aile karşılaşma sırasında açıkça sahaya müdahale ediyorsa, onların yanına gidip nazik ama net bir şekilde hareketlerine son vermelerini söylemeniz gerekebilir. İsterseniz durumu sakinleştirmek adına yardımcı antrenörünüz yanınıza alabilirsiniz.

Eğer sportmenliğe aykırı hareketler daha kötü hale gelirse hakemden bu kişilerin salondan çıkarılana kadar maçı durdurmasını talep edebilirsiniz. Bu tip “sıfır tolerans” içeren tutumlar altyapı liglerinde popüler hale gelmektedir. Aslında bu hakemlere oyunu durdurma ve olumsuz hareketlerde bulunan kişileri salon dışına çıkarma yetkisi verir. Aksi takdirde mücadeleyi rakip takım kazanacaktır. Bu kulağa sert gelebilir ama çoğu zaman işe yaramaktadır.

TAVSİYELER

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...