Sosyal Medya:

Eğitim

Altyapılarda Hakemler Neden Rol Modeldir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak çeviri çalışmalarımızda bugün altyapı maçlarında görev yapan hakemlere yönelik bir içerikle karşınızdayız.

***

Altyapı karşılaşmalarını yönetmek büyük bir sorumluluktur. Hakemler etik, sportmenlik ve fair-play gibi konularla genç sporcuların hayatlarını şekillendirme fırsatına sahiptir. Hakemler parke üzerindeki nihai rol modellerdir. Oyuncular ve antrenörler kendi sorumluluk alanlarına sahiptir. Ancak hakemler bu sorumlulukları daha yüksek standartta tutmalıdır. Hakemler dürüstlük ve doğruluğun standart taşıyıcısıdır.

Bir hakem ahlaki ve etik olarak doğru olanı yapmak zorundadır. Sadece işler yolunda gitti diye kararlarınız doğru olarak kabul edilemez. Sonuç asla anlamları açıklamaz. Yapmak üzere olduğunuz şeyi haklı çıkarmayı düşünüyorsanız muhtemelen bunu yapmamalısınız.

Doğrudan kontrolü elinizde olan durumlarla ilgili olarak dürüstlüğünüzü sorgulamayı göze alamazsınız. Uygunsuzluğun en ufak bir ipucu bile vermeyi göze alamazsınız. Bütün hakemlerin hesap verebileceği en yüksek standart budur.

Bazen bir kitabı kapağına göre yargılarsınız. Bir hakem üniformasına, vücuduna (fit olmak anlamında) ve davranışlarına özen göstermiyorsa işinden gurur duymuyor demektir. Nasıl göründüğünüz ve nasıl hareke ettiğiniz profesyonelliğiniz ve bağlılığınızı gösterecektir.

UYGUN GÖRÜN

Fit Kalın – Hakemlik için bir atlet gibi fit olmanıza gerek yoktur. Fakat eğer fit olursanız bu size yardımcı olacaktır. Çünkü hakemlik atletik bir iştir.

Başarı için Giyin – Uygun üniformayı, düzgün bir şekilde giydiğinizden emin olun. Bu hatalı bir tişört ya da uygun olmayan renkte bir pantolon giymemeniz anlamına geliyor. Ayrıca üniformanız zarar görmeye başladığında periyodik olarak onu değiştirmelisiniz.

Vücut Dilinizi İzleyin – Duruşunuz karşınızdakine sizi anlatır. Dik durun, göz teması kurun ve kollarınızı birleştirmeyin. Sık sık gülün ama yapmacık bir şekilde değil. Kaşlarınızı çatmayın.

Net ve Açık Düdükler Çalın – Zayıf ve inançsız bir düdük kendinizden emin olmadığınızı gösterir. Eğer bir karar verecekseniz hızlı ve kendinize güvendiğinizden emin olun.

UYGUN HAREKET ET

Görüşlerinizi Paylaşın
1 of 3
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim