Altyapı Basketbolunda Çocukların Üstesinden Gelebileceği 6 Önemli Engel

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün gençlik basketbolunda çocukların aşabileceği engeller üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Proskills Basketball sitesi tarafından 2016 yılında Brandan Winters imzalı yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin 6 maddeye yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

Basketbolun genç oyuncular için genel bir eğlence deneyimi olması yanısıra, her zaman eğlenceli olmayacağını belirtmek de aynı derecede önemlidir. Aslında, bazen eğlencenin tam tersi olabilir – çıldırtıcı, üzücü, sinir bozucu veya diğer “olumsuz” hisler / duygular olabilir ve bu mutlaka kötü bir şey değildir!

Neden?

Çünkü bu zor zamanları gençlik basketbolunda hayati bir deneyim olarak görüyoruz. Bu gerileme, barikatlar, zor zamanlar, engeller, ya da her ne demek isterseniz, genç oyunculara nasıl mücadele edeceğini, nasıl üstesinden geleceğini, yollarındaki engelleri nasıl aşacağını öğrenmeye zorlar. Ve bu, belki de diğer yeteneklerden daha fazlası, saha dışında genç oyuncular için en önemli ve yararlı beceri yetişkin olmak ve gerçek hayata giriş yapmak.

Basketbol kariyeri boyunca biliyorum ki, zorlukların üstesinden gelmeyi öğrenmek bana sertlik ve cesarete sahip olmayı öğretti ve şimdi sanki hayatımda üstesinden gelemeyeceğim kadar büyük bir engel yokmuş gibi hissediyorum. Bu yüzden, eğer antrenörler ve veliler olarak büyük resmi görüp uzun vadeli bir görüşe sahip olursak ve gençlik basketbolundaki zor zamanları ve hayal kırıklıklarını sadece oyuncularımıza ve çocuklarımıza değerli bir hayat dersi öğrenme fırsatı olarak kabul edersek, çocuklarımızı günün sonunda esas hedef olan saha dışına çok daha iyi hazırlayacağız.

Bu nedenle, genel olarak gençlik basketbolunda ortaya çıkan engellerden ya da zorluklardan bazıları nelerdir ve genç oyunculara uzun vadede yardım etmeyi daha iyi nasıl anlayabiliriz?

1. Kaybetmek

Tek bir mağlubiyet, hafta sonu mağlubiyeti ya da sezonu kaybetmek fark etmeksizin, bu muhtemelen çocuklar, ebeveynler ve antrenörler için gençlik basketbolundaki en büyük hayal kırıklığıdır.

Kaybetmek hayatın bir parçası.

Herkes kaybedecek ve bazen çok fazla kaybedecek, ancak çocuklarımıza bu kayıplara cevap vermeyi nasıl öğrettiğimiz önemli. Çocuklar ebeveynleri ve koçları kaybetme konusunda çıldırırlarsa, nasıl kaybedeceklerine nasıl tepki vereceklerini kimden öğreneceklerini düşünüyorsunuz?

Çözüm – Kaybettikten sonra sakin ve klas olun ve onları onur ve saygılı bir şekilde ele alın. Çocuklar hayatlarındaki engelleri aynı şekilde nasıl ele alacaklarını öğreneceklerdir. Çıkın, ve çocuklarına her zaman bir barikat olduğu zaman aynı şeyi yapmayı öğretin!

2. Oynama Süresi