Sosyal Medya:

Eğitim

Aile Rehberi Bölüm Üç: Sportmenlik

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün sportmenliğin temel ilkeleri ve öğrenimi üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından 2010 yılında yayınlanan yazıda bu konuya ilişkin önemli ifadelere yer verilmiş.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

***

Sportmenliği Temellerini Öğretmek

Sporda en yaygın efsanelerden biri, sportmenliğin öğretilmesi ve uygulanması, koçun özel sorumluluğudur. Aslında, davranış söz konusu olduğunda, koçun işi maç sırasında oyuncuları gözlemlemek ve sportmenliğin temel kurallarını uygulamaktır.

İyi sportmenliğin öğretilmesinde gerçek iş anne ve baba ile başlar. Temeli atmak size kalmış, koça değil. Uygun zamanda çocuğunuzla oturmaya ve “öğretilebilir an” yaşamaya hazırlıklı olun. Kazanmak ve kaybetmek, herhangi bir sporun temel öğeleridir ve basketbol bir istisna değildir. Sonuçtan bağımsız olarak basketbolda maç öncesi, maç sırası ve sonrasındaki davranışların doğru ve yanlış yönleri olduğunu açıklayın. Bu ilkeler saha içinde-dışında ve antrenmanlarda da uygulanır. Yaşça daha büyük çocuklar, yenilgiyle daha zor başa çıkabilenlerdir. Çocuğunuza, takımın üyesi olmak isterse, iyi bir sportmenliğin kurallarına uymak zorunda olduklarını açıkça belirtin.

Her maçta bir kazanan ve kaybeden olduğunu ancak yenilginin -ne kadar duygusal olursa olsun- kötü davranış için bir bahane olmadığını belirtin. Kötü bir düdük için hakemi (ya da kötü bir karar ve oyun için koçu veya takım arkadaşını) suçlamanın kabul edilemez olduğunu açıklayın. Galibiyette bile, iyi bir sportmenlik önemlidir. Bir galibiyetten sonra övünme ya da rakiple dalga geçme tolere edilemez.

Karakterin gerçek testi her zaman zorluk zamanlarında daha belirgindir. Çocuğunuza kendi sorumlu liderliğiniz aracılığıyla yardımcı olun. Hem basketbolda hem de hayatta, öğrendikleri derslerden uzun vadede faydalanacaklar.

Altın Kural

Görüşlerinizi Paylaşın
1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim