Aile Rehberi: Antrenörle İletişim Kurma

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak çeviri çalışmalarımızda bugün velilerin antrenörlerle olan ilişkilerine yönelik bir içerikle karşınızdayız.

Genç bir basketbolcunun ebeveyni olarak çocuğunuzun antrenörüyle olan iletişiminiz çok önemlidir. ABD’de Basketbolun Yönetim Organı olan “USA Basketball” tarafından 2010 yılında yayınlanan yazıda bu konuyla ilgili önemli ifadeler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

****

Çocuğunuz ne kadar süre alıyor olursa olsun, antrenörüyle her zaman sohbet etmeye, iletişime geçmeye çalışmalısınız.

Aslında birçok antrenör, sezon öncesinde ebeveynler için kısa bir toplantı yapar. Sportmenlik, maç ve antrenman gibi konularda, koçun felsefesini ve ligin içerdiği kuralları anlamanın yolu iletişim kurmaktır.

Antrenöre Sorulabilecek Bazı  Sorular;

Kaç oyuncu takımda olacak?

Maçlarla ile ilgili felsefeniz nedir?

Kazanma, öğretme ve eğlenceli bir çevre geliştirme ile ilgili hedefleriniz neler?

Antrenmanlar ne zaman?

Sezon planlamanızı nasıl yaparsınız?

Daha önce bu seviyede oyunculara antrenman yaptırdınız mı?

Asistan koçunuz var mı?

Herhangi bir şekilde size yardım edebilir miyim?

Başka sorum olduğunda size ulaşmanın en iyi yolu nedir?

NOT: Birçok antrenör, sezon boyunca sorularınız olduğunda görüşmek üzere telefonla aramanız için her hafta belirli bir saat planlar.

Çocuğunuzun emin ellerde olduğuna karar verdikten sonra antrenöre biraz özgürlük tanıyın. Onların işlerine burnunu sokmamak ve koçluk yapmalarına izin vermek, antrenöre olumlu bir takım ortamı sağlamak için ihtiyaç duyduğu odağı verecektir.

Bir basketbol takımında oynamanın genç oyunculara sağladığı en önemli derslerden biri hoşgörü ve farklı liderlik tarzlarına uyum sağlamadır. Çocuğunuzun oyuncu / antrenör ilişkisini kendi başlarına ele almasına izin vermek, bu derslerden yararlanmalarını sağlamak onların önemli bir yol almasını sağlayacaktır. Bir sorun ortaya çıkarsa, çocuğunuz için orada olmalısınız, ancak öncelikle iletişimin takım düzeyinde gerçekleşmesine izin verin.

Antrenörler Bir Problem Hakkında Görüşme