Sosyal Medya:

Eğitim

ABD’nin 7 Aşamalı Uzun Dönem Sporcu Yetiştirme Modeli

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak ABD’nin Uzun Dönem Spor Yetiştirme Modeli üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

ABD Basketbol Gençlik Geliştirme Rehberi dünyanın bir numaralı basketbol organizasyonunun yapısını gözler önüne seriyor. Rehberin içinde yer alan 7 aşamalı model ise antrenörler açısından önemli detayları sunmakta.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

İşte o bölüm;

Antrenör eğitimcisi Istvan Balyi tarafından geliştirilen bu konsept Amerika Basketbol’una uyarlanmıştır.

USA Basketball Player Development Curriculum’da (Amerika Basketbol Oyuncu Geliştirme Müfredatı) belli yapı taşları vardır ve hepsi birbirini takip eden bir süreçtir. Çok aşamalı bu programda amaç çeşitli oyuncular yetiştirmektir.

1. Aşama

Giriş Seviyesi – Aktif Başlangıç  (0-6 yaş aralığı) 

Bebeklik döneminde başlayarak çocuklara her gün güvenli ve eğlenceli bir ortamda fiziksel olarak aktif olma imkanı sağlayın. Oyun yoluyla yapılan bu aktiviteler çocukların fiziksel gelişiminin önemli bir parçasıdır. Etkinlikler temel hareket becerilerini içermelidir. Çocukların fiziksel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için dört ortamda temel hareketleri içermelidir:

Suda: Yüzme
Zeminde: Basketbol (top sürme)
Havada: Jimnastik
Buz ve kar: kayma (kayak, paten)

2. Aşama

Temeller – Giriş ve Temel Seviyesi  (6-9 yaş aralığı)

Temel hareketleri -fundamental- öğrenin (Genel motor becerilerini öğrenin). Haftada bir veya iki kez basketbol ile ilgilenmeli, bunun yanı sıra her gün farklı spor dallarıyla ilgilenmek daha iyi duruma gelmek için gereklidir. Bu dönemde 5’e 5 oyun düzeninin konseptini ve ilkelerini öğretmeye dayalı rekabetten uzak özel oyunlarla çocuklar geliştirilmelidir.

3. Aşama

Görüşlerinizi Paylaşın
1 of 3
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Eğitim