3 Sayılık Atışlarınızı Geliştirmek İçin Tavsiyeler

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün elit bir 3 sayı atıcısına dönüşmek için tavsiyeler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız. 

Australian Sports Camps sitesi tarafından yayınlanan yazıda 3 sayı çizgisinin gerisinden istikrarlı bir şutöre dönüşmek için tavsiyeler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Haberin asıl kaynağını en sonda bulabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle!

3 sayılık atışınızı geliştirmek için kısayollar olmadığını söyleyerek bu makaleyi başlatmak istiyorum. Eğer gerçekten büyük bir basketbol oyuncusu olmak ve en yüksek seviyede oynamak istiyorsanız veya mevcut takımınızda değerli bir 3 sayı atıcısı olmak ve bir sonraki şampiyonluğu kazanmanıza yardımcı olmak istiyorsanız, bu iş gerektirecektir.

Fakat sürekli olarak 3 sayı çizgisinin gerisinden herhangi bir yerden atabildiğinizde, gerçekten de eforunuza ve gözyaşlarınıza değecektir.

Bu makalede, 3 sayılık atışınızı iyileştirmek için size uzman tavsiyeleri vereceğiz.

İLK ÖNCE DOĞRU TEKNİĞİ BULUN

Yanlış bir teknikle pratik yapıyorsanız, spor salonunda saatler harcayarak 3 sayılık atışınızı geliştirmeye çalışmanın bir anlamı yoktur. Bu, kısa vadede size bazı faydalar sağlayabilecek kötü alışkanlıkları güçlendirecektir, ancak sonuçta 3’lüğünüzü tutarlı bir şekilde atmanıza bir sınırlama getirecektir.

İşte 3 sayı atışınız için formunuzu ve tekniğinizi düzeltmenin en önemli unsurlarından 4 tanesi;

  • Topu Aldığınızda Doğru Pozisyonda Olun

Bir maç durumunda, atışınızı olabildiğince hızlı bir şekilde atabilmeniz gerekir. Topu aldığınızda dik ve düz durmak istemezsiniz, aksi takdirde şut atmaya hazır olduğunuzda, defans oyuncusu üstünüzde olacaktır. Bu yüzden, dizleriniz bükülmüş ve top elinize ulaştığında hemen adım atmaya ya da zıplamaya hazır olma alışkanlığını edinin.

  • Güçlü Bir Şut Temeli Oluşturun

Güçlü, dengeli bir şut temeli, şutu atmak için size en iyi fırlatma platformunu sunar. Bu topu attığınızdan zıpladığınız yerden farklı bir yere inmeyeceğinizi garanti edecektir. Evet, savunmacının üstesinden gelmek için hareketli atış yaptığınız zamanlar olabilir; ancak bu, potadan uzaklaşacağınız tek zaman ve başlangıç pozisyonunuzun şut atmak için güçlü ve dengeli olması gerekecek.

  • Her Zaman Harika Şut Ritminizi Bulun

Büyük şutör olmak için potadan ne kadar uzakta olursanız olun, her atışta aynı form ve teknikle şut atmanız gerekir. Potadan birkaç metre mesafeden şut atmak için kullandığınız teknik, uzun menzilli 3 sayılık atış formunuzla aynı olmalıdır. Yani bu, yakın mesafeden güç ve hassasiyetinizi oluşturmanız ve daha sonra yavaşça dışarı hareket ettirmeniz gerektiği anlamına gelir. Zamanla, kas belleğinizi oluşturacak ve şut formunuz her şutta aynı olacaktır ve herhangi bir aralıktaki doğruluğunuz artacaktır.

  • Topu İzlemeye Konsantre Olun

Atışınızdan sonra topu gözünüzle takip etmek ve form ve dengenizi top elden çıktıktan sonra korumak da çok önemlidir. Amaç, attığınız aynı noktaya inmek ve uzağa düşmekten kaçınmaktır; çünkü bu, dengede olmadığınızın açık bir göstergesidir ve muhtemelen topun çembere girmediği açıktır.

ANTRENMAN SİZİ HARİKA YAPAR