Şevki Yıldırım: Kurallar Konusunda Fikir Alışverişi Yapılması Gerekiyor

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa basketbol altyapı liglerinde mücadelede eden Karacabey Belediye Spor Kulübü antrenörü Şevki Yıldırım sitemize açıklamalarda bulundu.

Temel hedeflerinin Karacabey’de bulunan çocukları spora ve basketbola kazandırmak olduğunu söyleyen Yıldırım aynı zamanda birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu.

**

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

23/03/1963 Bursa doğumluyum. Basketbola Tofaş altyapısında başladım. İki sene Tofaş altyapı antrenmanlarına katıldım. Antrenörüm Serdoğan Ersözlü, Eczacıbaşı’na gidince ve Eczacıbaşı’nın Türkiye’de ilkini gerçekleştirdiği bir organizasyonda yer alarak Anadolu’nun değiş bölgelerinden gelen oyunculardan biri oldum. 1980 yılında ilk resmi lisansım çıktı. İlk senemizde Türkiye 7.’si, ikinci sene Türkiye 3.’sü olduk. Genç yaşım dolduğundan dolayı Ankara DSİ formasıyla 2. Lig’de forma giydim ve o sene hiç yenilmeden Türkiye şampiyonu olduk. Fakat kulübümüz kapandı. Bende İstanbul ARÇELİK takımına geldim orada bir sene oynadım sene sonu Arçelik basketbol şubesini kapattı. Daha sonra Pertevniyal takımına geçtim ve lig devam ederken askere gitmek zorunda kaldım. Askerliğim sırasında Egeordu’da basketbol oynarken şansız bir şekilde diz bağlarım koptu. İçimdeki basketbol aşkı bitmemişti ama eskisi gibi de oynayamıyordum. Bursa Belediye Spor’u Bölgesel Lig’den ikinci lige çıkartmayı başardık son olarak da Bursa Merinos takımında oynadım ve basketbolu bıraktım.

2009 yılına kadar basketboldan uzak kaldım, ama gördüğüm yanlışlardan dolayı basketbolun içinde olmam gerektiğini anladım. Çocuklarımıza doğru eğitim verilmediğini, bu işi maddi kazanç için yapan, çocukların gelişimine pek kattı sağlamayan (kendi bölgemden bahsediyorum) yaz ve kış okulları açan ama buna karşı çocuklarımıza lisans bile çıkartmayan öğretmenlerden sıkıldığım için neler yapabilirim araştırdım. Sonrasında bu işe geri dönmem gerektiğini düşündüm ve başladım.

-Bursa’da 2017 – 2018 sezonu kısa bir süre önce başladı. İlk resmi maçınızı kazanarak başladınız. Kulüp olarak bu sezon hedefleriniz nelerdir?

Maç kazanmak veya kaybetmek önemli değil. Önemli olan Karacabey’deki çocuklarımızın lisanslandırıp bölgemizde yapılan maçlara çıkartmaktır.

-Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Doğru yapılan işleri destekleyen Tofaş Spor Kulübü Orhun ENE, altyapı sorumlusu Kartal ÖNEL var. Danıştığım fikir aldığım, geleceğin sporcuları ve spor adamlarının temellerini atıldığı bir organizasyon. Bunu Karacabey’de görmekten mutluluk duyuyoruz

“AİLELER KARAR VERECEK”

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Günümüzde sadece basketbol değil eğitim önemli. Çocuklarımızın spor salonlarında olmasını istiyoruz ücretli veya ücretsiz. Önemli olanı aileler karar verecekler. Doğru olanı görecek ve değerlendirecekler. Doğru çalışma veya görüş görecelidir. Hiç bir iş yapmayan ama çok iyi pazarlama yeteneği olan kendini pazarlayan o kadar çok cambaz var ki!!!

-Bursa’da küçük yaştaki çocukların aileleri tarafından spora yeterince teşvik edildiğini düşünüyor musunuz?

İlgisizler! Aileler TV’de seyrettikleri gibi olmadığını, emek vermek gerektiğini görmeliler. Çocuklarına her şeyin en iyisini alarak zoru göstermeden her istediğine sahip olmalarını sağlamaları, bence ilerideki daha büyük sorunların başlangıcı oluyor.

-Deneyimli bir antrenör olarak genç oyuncuların A takım seviyesine geçerken ne gibi zorluklar yaşadığını düşünüyorsunuz?

Fiziksel ve mental olarak gelişimlerini tamamlamaları gerekiyor. Bu sene başlayan Basketbol Gençler Ligi güzel bir örnek bence. Yetenek çok nadir çıkıyor; 80 milyonda bir veya 7 milyarda bir örnek (Luka Doncic). Kim istemez kendi çocuğu böyle olsun? Çok çalışmalı, iyi eğitimli çocuklar yetiştirmeliyiz. Hırslı, azimli, zeki, çevik ve en önemlisi Atatürk’ün dediği gibi ahlaklı.

“FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILMALI”

-Özellikle minik ve küçük yaş gruplarındaki kurallar oldukça tartışılıyor. Altyapılarda uygulanan statü ve kuralları göz önüne aldığınız gözünüze çarpan yanlışlar ve doğrular nelerdir?

TBF’de bu işler için çalışan arkadaşlarımız var ama plan ve programların masa başında olmadığını fikir alış verişi yapılmasının gerektiğine inanıyorum. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerin merkezlerinde sorun olmaz ama bir de ilçe takımları var. Merkez uzaklıkları, aile yapıları, okulları, öz veri ile çalışan basketbol antrenörleri… Ben tek başıma doğru olan işleri yapmak için çalışıyorum örneğin. Takım çıkartmak o kadar kolay değil. Bu sene gelen kurallar saçmada olabilir, doğruda olabilir. Ama daha önce dediğim gibi masa başında olmuyor…

-Altyapılarda veliler çok önemli bir noktaya geldi. Velilerin oyuncular üzerindeki etkisi hakkında düşünceleriniz nedir? Ayrıca velilere neler tavsiye edebilirsiniz?

Bu konuda anne veya babalar ücretli spor okullarındaki çocuklarını daha fazla oynamasını isteyebilir. Hakları da var diye düşünüyorum. Parasını veriyorsa oynatmak zorunda antrenör arkadaşımız. Ama kazanmak istiyorsa dilini iyi kullanmak, en kötü olan çocuğu bile en iyi olan çocuğun seviyesine getirmek zorunda. Velilere tavsiyem çok istiyorlarsa antrenör kurslarına katılsınlar bu kadar basit olmadığını görmüş olurlar. Para verince olmuyor!!!

Eğitim önemli. Okumalı, araştırmalı, geliştirmeli, düşünmeli, uygulamalı ve kendi çocuklarına veya rakip oyunculara saygı duymalılar. Onların çocuk olduğunu unutmasınlar. Aynı şeyleri onların çocuklarına söylendiğinde nasıl davranırlar? Biz önce birey olarak sonra grup olarak bir olmayı başarırsak yenmenin veya yenilmenin önemli olmadığı, saygılı insanlar olduğumuzu, dostlukların çoğaldığı bu işin spor olduğunu anlarız.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...