Ömer Onan: Basketbol Gençler Ligi Final Four’u TV’den Yayınlanacak

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, bu sezon başlattıkları Gençler Ligi’nde mücadele eden oyuncuları “Geleceğin 12 Dev Adamları” şeklinde tanımladı. 

Ribaund dergisinden Tolga Yenigün’e konuşan Onan, “Gençler Ligi, hayata geçirdiğimiz en önemli projelerden biri. Final Four’unu da Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlemeyi planlıyoruz” dedi. Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yenilenmesi projesinden altyapı atılımlarına, yöneticilik lisansından, yabancı sınırlamasına kadar birbirinden önemli konulara değinen Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, şunları söyledi:

“Gençler Ligi’ni planlarken yıllardır Süper Lig’de mücadele etmesine rağmen altyapısı olmayan kulüpleri harekete geçirmek istedik. Lige katılımı zorunlu kılınca kulüpler iyi bir genç takım oluşturmak zorunda kalacaktı. Öyle de oldu. İyi altyapıları olan Banvit, Karşıyaka, Tofaş, Türk Telekom gibi İstanbul dışındaki kulüplere kuvvetli rakiplerle oynama şansı sağlama hedefine de ulaştık. Bu takımlar, geçmişte Galatasaray, Efes, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi kulüpler ile ya da birbirileriyle senede bir veya iki kez Türkiye Şampiyonası’nda mücadele etme fırsatı buluyordu. Artık iyi takımlar birbirleriyle en az 10 maç oynuyor.”

FİNAL FOUR’U HERKES İZLEYECEK

“Projenin çocukların gelişimine katkı vereceğine inanıyoruz. Basketbolda gelişim için maç oynamak önemli. Bu ligdeki karşılaşmaları Süper Lig maçlarından önce oynattığınızda çok seyirci çekebiliyor. Böylece çocuklarımız daha profesyonel bir ortamda oynama şansı buluyor ve baskı ile mücadele etmeyi öğreniyor. Bu seneyi güzel bir Final Four ile noktalayacağız… Final Four’u öyle güzel bir zamana koyacağız ki; bütün A takım antrenörleri, kulüp başkanları ve yöneticileri, hatta basketbol ile ilgilenen kişiler ve veliler tribünlerde olacak. Sinan Erdem’de yapmayı planladığımız Final Four’u televizyondan naklen de yayınlatacağız. Orada bir şölen olacak. Böyle bir güzel son istiyoruz bu proje için.”

“Avrupa’da böyle deplasmanlı ligler var. Bu proje kalıcı olacak. Sponsorluk ile de taçlandıracağız. Sponsorlar da orada izlediği gençlerin 3-4 yıl sonra 12 Dev Adam’ın bir parçası olacağını bilecek. Bu çok önemli. Bu lig, altyapı ile ilgili projelerimizin ilk adımı. Önümüzde çeşitli proje seçenekleri var. O ligin en iyileri hali hazırda kurulu bir ligde oynayabilir. Kulüpler bize genç oyuncularını verebilirler ve oyuncular 2. Lig’de mücadele edebilir. Çifte lisanslı da oynayabilirler. Yani istedikleri zaman geri çağırabilirler. Bunu şu anda kulüpler ile görüşüyoruz. İlk adımı attık ama devamını da getirmek istiyoruz. Tabii burada kulüplerin de yardımına ihtiyacımız var.”

GELİŞİM FIRSATI SUNUYORUZ

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...