BGL’de Final Grubu Başladı, Heyecan Bir Kat Daha Arttı!

Yazar: Ömür ÖZCAN – Basketbol Gençler Ligi ’nde heyecan tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz hafta tüm dikkatlerimizi Sakarya’da oynanan TBF Uluslararası U16 Turnuvası’na çevirmiştik. Dolayısıyla da Basketbol Gençler Ligi ’nde başlanan Final Grubu’na pek değinme fırsatı da bulamadık. 

Basketbol Gençler Ligi Final Grubu’nun tanıtımı ile başlayalım öncelikle. İlk tur gruplarını ilk altı sırada bitiren takımlar doğrudan final grubuna yükseldi. Puanlar ise farklı şekilde hesaplandı. Final Grubu’na kalan takımların kendi aralarında oynadıkları maçlara göre yeni bir puan sistemi oluşturuldu. Geçtiğimiz hafta sonu ile birlikte de Final Grubu’nun ikinci haftasını tamamladık. Puan sıralamasının en üst basamağını da Anadolu Efes ile Darüşşafaka paylaşıyor. A Grubu’ndan bir üst tura yükselen takımlar B Grubu’ndan gelen takımlarla kozlarını paylaşırken, B Grubu’ndan bir üst tura yükselen takımlar da A Grubu’ndan final grubuna yükselen takımlarla karşı karşıya geliyor. Kısacası sistem bu şekilde.

İlk iki haftada oldukça çekişmeli maçlara tanık olduk diyebiliriz. Sürprizler de gördük ki en büyük şoku yaşayan takımlardan biri de Banvit. Hafta sonu gittikleri İzmir deplasmanından şok bir yenilgi ile ayrıldılar. Gelişim Koleji’nin bu lige renk kattığını her zaman söylemiştim. Yine üzerlerine düşen görevi yaptılar ve büyük bir iş başardılar. Öte yandan ilk tur gruplarında lige büyük renk katan TED Ankara Kolejliler ise final turuna pek de istediği başlangıcı yapamadı ve art arda iki kötü yenilgi aldılar. Final Grubu’nda yer alan 12 takım arasından ilk sekize kalan ekipler adlarını play-off turuna yazdıracaklar. Daha sonrasında da herkesin çok yakından bildiği bir sistem olan play-off turuna geçilecek ve heyecan kat be kat artacak. Dilerseniz Final Grubu’ndaki ilk iki hafta ile devam edelim. Bakalım ilk iki haftada hangi maçlar göze çarpmış, hangi gençler ön plana çıkmış…

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...