Sosyal Medya:

Altyapıbasket Basketbol Rehberi Haberleri

Bahadır Senice: “Bugün Türk Basketbolunun Lokomotifi Spor Okullarıdır”

Bahadır Senice

Bahçelievler ve Florya’da faaliyet gösteren Best Basketbol’da görev yapan deneyimli antrenör Bahadır Senice , altyapibasket.com’un sorularını yanıtladı.

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba. Hoşgeldiniz. Adım Bahadır Senice, 1980 Balıkesir – Edremit doğumluyum. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Yıllarca alt yapı ve üst yapıda basketbol oynadım. Daha sonra bir sakatlık sebebiyle bırakmak zorunda kaldığımda sahanın dışına çıkmak hoşuma gitmedi. Bu sebeple de antrenörlük yapmaya başladım. Profesyonel seviyede alt yapılarda çeşitli kategorilerde, Balıkesir’de ve İstanbul’da görev aldım. 2013 yılından bugüne de bu kulüpte çalışmaya devam ediyorum. Bu sene için genç takım antrenörüyüm.

Kulübünüzde hangi yaş grubundaki çocuklar veya gençler basketbol eğitimi alabiliyor?

Biz spor okulu temelli bir kulübüz. 18 yaşından 7 yaşına kadar her yaş grubunda çocuklarımız var. Belirli bir yaşa kadar spor okulu formatında devam ederken, belirli bir yaştan sonra hem yaz hem kış müsabaka grubu formatında devam ediyoruz. O yüzden temelde ismimize spor okulu demek çok doğru değil. Bizim yaptığımız iş spor okulu temelli spor kulüplüğü.


HABER: Best Basketbol Florya’daki Yeni Şubesinde Çalışmalara Başlıyor!


“ÇOCUKLARIN ÖNCELİKLE BASKETBOL OYNAMANIN KEYİFLİ BİR ŞEY OLDUĞUNU ANLAMALARINI SAĞLIYORUZ”

Özellikle en küçük yaş gruplarında çocukları basketbola nasıl ısındırıyorsunuz, genel olarak hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

Temelde bir çocuğu yeteneklerinin olduğu doğrultuda eğitebilmek için öncelikle bu kavramı sevmesi gerekiyor. Ona bunu sevdiremezseniz bir şey öğretmeniz neredeyse imkansız hale geliyor. Biz bu sebeple kulüpten içeriye ilk defa giren, ilk defa basketbola başlayan yaşı her ne olursa olsun çocuklara gelişim gruplarımızda veya oyun gruplarımızda yer veriyoruz. Bu grupların ve antrenörlerinin temel amacı spor salonunun keyifli bir yer olduğunu, spor yapmanın eğlenceli ve keyif alınan bir şey olduğunu, arkadaşlarıyla beraber basketbol oynamanın eğlenceli bir şey olduğunun anlaşılması.

Tabii ki bunun için çalışan özel antrenörlerimiz var. Tüm amaçları da bu oyunu sevdirmek. Bunu yaparken çeşitli oyunlar ve yarışmalar kullanıyorlar. Tek bir odak noktaları var. Bu oyunu ve spor yapmayı çocuklara sevdirmek.

Spor okulları tüm yıl boyunca faal olabiliyor. Sizin kulüp olarak yaz ve kış dönemlerinde hangi faaliyetleriniz oluyor?

Yaz ve dönemi ve kış dönemi olarak bizde ikiye ayrılıyor. Biraz önce dediğim gibi spor kulübü tarafı da çok güçlü olan bir kurumuz biz. Yaz döneminde açıkçası spor okulundan çok spor kulübü tarafımızı, müsabaka tarafımızı sezona hazırlamak için faaliyetlerimiz var. Birçok kulüp gibi biz de yazın bir kısmını off-season olarak geçiriyoruz. Sonrasında ise sezona hazırlık programlarımız başlıyor. Fakat bu programlarımız küçük yaş gruplarında değil daha çok büyük yaş gruplarını yani küçük, yıldız ve genç takım seviyelerinde oluyor. Yaz antrenmanlarıyla onları sezona hazırlamaya çalışıyoruz. Spor okulu kısmınaysa ancak kış sezonunda yani okulların açık olduğu dönemde devam ediyoruz.

Basketbol son dönemde ülkemizde popülaritesi artan bir spor dalı. Özellikle bu spora yönelmek isteyen çocuklar ve aileleri için kısaca bu sporu yapmanın faydalarından bahsedebilir misiniz?

Temelde spor yaparak çok büyük kazanımlar elde ediyorlar, onu söylemek lazım. Ben hayatımda kötü bir spor görmedim. Bütün sporlar çocuklar için çok önemli. Temel konu hangisinden keyif alacağı üzerinde. İşimiz basketbol, şu anda onu konuşmalıyız. Basketbol sporu göründüğünden çok daha teknik bir spordur. Başlangıç aşaması çok zordur. Birçok teknik içerir. Bireysel teknikler, takım teknikleri… Yaş ne olursa olsun turnike adımlamasından top tutuş şekline kadar birçok ayrıntı söz konusudur. Bir çocuğun basketbol oynaması ilk önce günümüzdeki en kritik şeylerden birisine yarıyor. Takım çalışması ve takım odaklı problem çözebilme alışkanlığı. İlk önce bir takım sporu olarak çocuğa bunu veriyor. Gelecekte en ciddi ihtiyacı olan şeylerden birisi dünyada. Bir takım olarak bir bütün olarak çalışabilme.

Görüşlerinizi Paylaşın
1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Altyapıbasket Basketbol Rehberi Haberleri