Beste Serbes: Bir Şansım Olsa Altyapı Yıllarımı Tekrar Yaşamak İsterdim

Altyapibasket.com ÖZEL | 2016-2017 sezonunda Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi’nde mücadele edecek olan Altınelspor’un 1997 doğumlu oyuncusu Beste Serbes ile 11 Eylül Pazar günü bir sohbet gerçekleştirdik.

Üniversiteye giriş sınavı nedeniyle basketbola ara verme sürecini anlatan Beste Serbes ayrıca takımıyla beraber KBBL’de geçireceği sezona ilişkin açıklamalarda da bulundu.

RÖPORTAJ: İlayda ŞENSOY

İlk olarak basketbola nerede ve nasıl başladığını anlatır mısın?

Basketbolu ilk olarak okuduğum Maltepe İlköğretim Okulu’nda 3.sınıfta oynamaya başladım. Daha sonra Ülker Ankara Basketbol Kulübü okulumuza gelerek oyuncu seçmişlerdi. Bende o şekilde orada başlamış oldum. 3-4 yıl orada oynadıktan sonra da Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü’ne geçiş yaptım.

Basketbola küçük yaşlarda başlayan biri olarak küçük yaşlarda basketbol oynamanın çocuklara nasıl etki ettiğinden bahseder misin?

Bu durum çocuktan çocuğa fark eder diye düşünüyorum. Samimi olmak gerekirse ben dersleri ve basketbolu aynı anda yürütemeyen taraftaydım. Bu ikisi arasındaki dengeyi kurabilen çocuklar için mükemmel bir fırsat. İlerde kendi çocuğum olursa bende spora yönlendirmeyi kesinlikle düşünüyorum.

besteserbes2

Altyapı oyuncuları için aile desteğinin öneminden bahseder misin, aile desteği ne kadar etkilidir?

Benim ailem her koşulda arkamda olduğu için kendimi her zaman daha iyi hissettim. Ailem bana güveniyordu, basketbol ve dersler arasındaki denge konusunu benim fikrime bırakıyorlardı. Tabii ki eğitimin önemi çok büyük ve doğru tercihi yaparak yola devam etmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda yaşadığım bir çelişki olarak şunu da söyleyebilirim; üniversite sınavı olduğu sene ben basketbola devam etmeyi istiyordum fakat ailem bunun doğru olmadığını düşündüğü için basketbolu bıraktım. Bu durum beni olumsuz yönde etkiledi, kendi içimde dengeyi bir türlü kuramadım.

Ülker Ankara Basketbol ve Çankaya Üniversitesi formaları altında geçirdiğin altyapı yıllarından biraz bahseder misin?

Ülker çok fazla altyapının destek gördüğü bir kulüp değildi buna rağmen çok güzel ve eğlenceli zamanlar, idmanlar geçirdim. Çankaya Üniversitesi ise çok disiplinli bir kulüptü. Çankaya ile her sene iki kategoride oynadım ve hepsinde de Türkiye Şampiyonası’na katıldık. Çankaya’da aynı zamanda okul takımında da oynuyordum. Tüm takım okuldan çıkıp koşa koşa idmana gitmek çok zevkliydi. İki takımda da inanılmaz güzel günler geçirdim ve harika arkadaşlıklar edindim. Bir şansım olsa altyapı yıllarımı tekrar yaşamak isterdim.

besteserbes3

Küçük yaşlarda milli takım kamplarına katılan oyunculardan biri de sendin. Orada bulunmak nasıldı? Altyapı milli takımlarının yapısından, gördüklerinden bahseder misin?

İlk olarak 7.sınıftayken Ankara Arena’da yapılan milli takım seçmelerine katılmıştım. Oradaki atmosfer çok farklıydı, seçme olmasına rağmen milli duyguyu çokça hissediyorsun. Hepimizin ayrı ayrı ölçümleri yapılmıştı. O seçmede çok zorlandığım anlar olmuştu buna rağmen orada seçilmiştim ve ilk olarak Tarsus daha sonra da Samsun’da milli takım kamplarında yer aldım. Son 32’ye kadar seçildim, daha sonrası benim için gelmedi. Çok güzel bir deneyimdi.

Altyapılarda unutamadığın bir maç veya seni çok etkileyen bir anın var mı?

İki tane unutamadığım maç var. İlkinde çok küçüktüm, sanırım 2006 yılındaydı. Ülker Ankara formasıyla Genç Kolejliler takımına karşı oynuyorduk ve kafa kafaya bir maçtı. Genç Kolejliler takımı 2 sayıyla öndeydi ve maçın son saniyeleriydi. Antrenörüm benden baskı yapmamı istemişti. Baskı yaparak topu çalıp turnike atmıştım ve basket-faul olmuştu. O zamanlar çok küçük olduğum için çok güçsüzdüm ve en zayıf olduğum alan faul atışlarıydı. Ama o basket-faulde sayıyı yapmayı başarmıştım ve 1 sayıyla o maçı kazanmıştık. İnanılmaz mutlu olduğumu hatırlıyorum.

İkincisi Çankaya Üniversitesi forması giyerken oynadığımız maçlardan biriydi. Kalaba Spor Kulübü’ne karşı oynuyorduk ve çok çekişmeli bir madalya maçıydı. O maçta da 33 sayı ve maç kazandıran üçlüğü atmıştım. Hiç unutamadığım bir maçımdı.

Basketbol oyuncularının bir parçası da hırslı olmak. Sen de hırslı bir yapıya sahip misin?

İnanılmaz derece hırslı bir insanım, yenilmeye asla tahammül edemiyorum. Arkadaşlarımla sokak basketbolu oynarken bile yenilgiye dayanamıyorum. Önemi ne olursa olsun çıktığımız maçı yenmemiz lazım.

Üniversite sınavı döneminde basketbolu bırakan çoğu oyuncudan biri de sensin. Ülkemizde eğitim ve sporun çakışması hakkında neler söylersin?

Basketbolu bıraktıktan sonra olumlu gelişmeler yaşayan bir sporcu değilim, keşke bırakmasaydım diyorum. Ülkemiz açısından da çok büyük bir sorun olduğunu düşünüyorum. Altyapıda derslerden çıkıp idmana girdiğim, sınavlara çalışmadığım çok zamanlar oldu. Türk basketbolunun en büyük eksiğinin bu duruma çözüm getirilmemesi olduğunu düşünüyorum.

besteserbes3-2

Peki senin basketbol ve dersler arasında seçim yapmanı sağlayan neydi?

En başta ailemin bırakmamı istemesi vardı ama benim için de akademik kariyer tarafı biraz daha ağır basıyordu, basketboldan önce o geliyordu. Bu iki sebep birleşince bende üniversite sınavının daha önemli olduğunu düşünerek basketbolu bırakmaya karar vermiştim.

Basketbola geri döndüğünü düşünürsek arada geçen süreyi zaman kaybı olarak görüyor musun yoksa eski formuna kavuşabileceğine inanıyor musun?

10 yıldır basketbol oynuyordum ve bu arada geçen 2 yılı da zaman kaybı olarak görmüyorum. Vücudumun dinlenmeye ihtiyacı varmış gerçekten diye düşünüyorum. Basketbolu bırakmamın olumlu bir yanı varsa o da bu boşluğun beni fiziksel olarak kendime getirmesi oldu.

Altınelspor bu sezon sürpriz bir şekilde Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi’ne katıldı. Tecrübeli ve genç oyunculardan kurulu ilginç bir kadroya sahipsiniz. Bu sezon hedefleriniz neler olacak?

Altınel bu zamana kadar sadece Ankara Büyük Kadınlar Ligi’nde ve altyapı kategorilerinde boy göstermiş bir takım. Bölgesel lig için çok yeni ve daha birbirimizi tam olarak tanımayan bir takımız. Çok idman yapabilme şansımız olacak mı bilemiyorum ama birbirimize hem saha içi hem saha dışında uyum sağlayabilmemiz için çok fazla idman yapmamız gerekiyor. Altyapı antrenörlerimden öğrendiğim çok beğendiğim bir söz vardı; ‘Maçlar, idmanlarda kazanılır.’ Hedefimiz tabii ki önce Play-Off’lara kalmak sonrasında ne olacağını da hep birlikte göreceğiz.

Buradan senin kişisel hedeflerini sormak istiyorum. Bu şekilde profesyonel olarak basketbol kariyerine devam etmek istiyor musun, neler planlıyorsun?

Benim için amatör ya da profesyonel bir lig fark etmeksizin basketbol oynamak istiyorum ama daha çok bunu derslerimden arta kalan zamanda gerçekleştirmek istiyorum diyebilirim. Şu an için basketbola körü körüne bağlanmak istemiyorum ama sahada elimden gelenin en iyisini her zaman yapacağım.

besteserbes1

Peki sana iki seçenek sunsam hangisini seçersin?

Hücum mu savunma mı? Savunma.

Sayı atmak mı asist yapmak mı? Asist yapmak.

Alan savunması mı adam adama savunma mı? Adam adama savunma.

Şut atmak mı penetre etmek mi? Penetre etmek.

Set hücumu oynamak mı fast break atmak mı? Fast break atmak.

Son soru olarak sana Ankara’da ki altyapı sistemi hakkında düşüncelerini sormak istiyorum. Sence oyuncuların gelişmesi için yeterli mi, gerekli ilgi gösteriliyor mu?

Belki yeterli ilgi gösteriliyor olabilir ama ben duruma sadece Ankara olarak bakmıyorum. Oyuncu seçen kişiler tarafından düşünüyorum. Genel olarak İstanbul’dan oyuncu çıkar diye bir mantık var. Oyuncu havuzuna at gözlüğü ile değil daha geniş bir açıdan bakmak gerekiyor. Sadece Ankara, İzmir gibi büyük şehirler için de demiyorum, her şehirde inanılmaz potansiyele sahip oyuncular var. Bence değerlendirmeler bu şekilde yapılırsa basketbolumuz daha iyi yerlere gelir diye düşünüyorum.

Beste Serbes’e röportaj teklifimi kabul ettiği için ve tüm sorularımı samimi bir şekilde yanıtladığı için sonsuz teşekkür ediyorum. Kendisine ve Altınelspor’a sakatlıksız ve başarılarla dolu bir sezon diliyorum.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...