Ankara’da Basketbolun Adresi; Turgut Özal Üniversitesi

[AdSense-B]

Turgut Özal Üniversitesi EBBL final grubu mücadelesini 3. Olarak tamamladı ve büyük bir başarıya imza attı.

72 takımın TB2L’ye yükselmek için 2015 Eylül ayında başladığı uzun lig maratonu 2016 yılının Mayıs ayında Bolu’da gerçekleştirilen finaller ile son buldu.

Turgut Özal Üniversitesi ligin en genç takımı olma özelliği ile başladığı yarışta, aynı zamanda kendisinden bütçe olarak yüksek takımlar arasından sıyrılarak başarı elde etti. Temelini Ankara’da yetişen altyapı oyuncularının oluşturduğu Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerinin akademik düzeyde yürüttüğü çalışmaların yanında Basketbol liglerinde de mücadele etmesi ile adından söz ettiriyor.

Tüm Kategorilerde Finallerde…

2015-2016 yarışma takviminde 4 kulvarda yarışan Turgut Özal Üniversitesi tüm kategorilerde Finallere kalma başarısı gösterdi.

Üniversite Sporları Federasyonun Basketbol 1.liginde Şampiyonluk yaşayan, Ünilig 8li finallerde boy gösteren Turgut Özal Üniversitesi,  EBBL finallerde de 3.lük madalyasının sahibi oldu.

2 yıldır düzenlenen Ankara Ümit Erkekler ligini Şampiyonluk ile bitiren Turgut Özal Üniversitesi 3.kez Şampiyon olmak için önümüzdeki günlerde Final maçlarına çıkacak…

“Sistem, özveri ve çalışmak”

Turgut Özal Üniversitesi Spor Şube Müdürü ve Baş Antrenörü Ali Kurtulan “ Temelini yıllar önce attığımız ve genç oyuncuların merkezde olduğu, eğitim faaliyetlerini de yüksek kalitede verebileceğimiz bir sistem oluşturduk. Sporcularımız eğitim konusunda tereddüt yaşamadan Üniversitemiz bünyesinde eğitim almaya başladı. Bu süreçte takım olabilme ve birlikte hareket etme olgusu oyuncular Üniversite ortamında beraber olduğu için istediğimiz seviyeye ulaştı. Birlikte hareket edebilen, iyi anlaşan bir genç takım yaratmak ve bu takımı hazırlayabilmek için geriye kalan kısım ise çalışmak oldu. Özverili, bilimsel, sistemli ve sabırlı bir çalışma süreci geçirdik. Geldiğimiz bu noktayı daha işe başladığımız ilk günden öngörmenin de mutluluğunu ayrıca yaşıyoruz. Emeği geçen Üniversite Yönetimi, Teknik ekip ve Oyuncu grubunu tebrik ediyorum” dedi.

Ankara ve Türk Basketbolu Adına Kazanç

Takımın en yaşlı oyuncusu 22, en geç oyuncusu ise 18 yaşında. Genç oyuncular hem takımın ana oyuncusu konumunda hem de akademik kariyerleri ve gelecekteki meslek kaygısından uzak. Basketbol Camiasında Genç oyuncuların aldığı sürelerin tartışma konusu olduğu son yıllarda, Turgut Özal Üniversitenin gençlere güvenerek ligde mücadele etmesi ve Ankara Basketbolunu üst liglerde temsil etme misyonunu üstlenmesi ülke basketbolu açısından oldukça önemli bir kazanç.

Genç takım oyuncularının altyapı sezonu bittiğinde süre bulabilecek bir kulüp olmaması nedeniyle, gelişim süreci ile sıkıntı ve tıkanıklığın yaşandığı diğer kulüplerin aksine özellikle Ankara’daki genç oyuncularla bu misyonu yüklenen ve oyuncuların kendilerini geliştirmelerine imkan tanıyan Turgut Özal Üniversitesi, bu özelliği ile kendini diğer kulüplerden ayırmaktadır. Bu misyon Ankara’da oyuncu yetişmiyor tezini savunan, A takım seviyesine gelen genç oyunculara şans verme cesaretini gösteremeyen kulüpler karşısında Türk Basketbolunun kurtuluş reçetesi olacak adlandırılabilir.

Kaynak: Basın Bülteni

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...