Ragıp Berke Atar: Marc Gasol’ü Örnek Almaya Çalışıyorum

2017 U18 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda turnuvan “En İyi Beş” oyuncusu arasına seçilen Ragıp Berke Atar turnuva sonrası değerlendirmelerde bulundu.

2016 FIBA U17 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ABD ile final oynayan kadroda yer alan Ragıp Berke Atar bu yaz yine önemli başarılara imza attı. U20 Ümit Erkek Milli takımı kadrosunda yer bulan 1999 doğumlu oyuncu U18 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda ise performansıyla büyük beğeni topladı.

İşte genç oyuncunun eurohoops.net/tr’den Utkan Şahin’e yaptığı açıklamalardan bir bölüm;

Banvit altyapısının son dönemde ortaya çıkardığı bir başka önemli yeteneklerden birisi de sensin. Klasik ama istersen seni daha yakından tanımak isteyenler için öncelikle basketbola nasıl başladığın ile başlayalım. 

– Basketbola başlamadan önce futbolla ilgileniyordum. Sonrasında okul çıkışı beden eğitimi öğretmenimin “senin boyun yaşıtlarına göre uzun” demesiyle gidip şansımı denemek istedim. Oradan beden eğitimi öğretmenimin yönlendirmesiyle Ege Elit SK’da basketbol hayatıma başladım, 10 yaşımdaydım.

“BANDRMA KIRMIZI ÇOK BÜYÜK BİR ARTI”

Banvit altyapısı dışında çok fazla genç oyuncuların rahat süre alabildikleri bir ortam göremiyoruz. Bu konuda Banvit’in sana ne gibi avantajları var? Diğer bir yandan Türkiye üst seviyeye oyuncu çıkarma konusunda çok başarılı değil. Üstünde bir baskı olduğunu hissediyor musun?

– Genç oyuncu için en iyi kulübün Banvit olduğunu söyleyebilirim. Bandırma Kırmızı’nın Türkiye Basketbol Ligi’nde olması ve benim gibi genç oyuncuların büyük süreler alması çok büyük bir artı. Ligdeki bazı oyuncular eskiden Basketbol Süper Ligi’nde büyük takımlarda oynamış oyuncular. Onlara karsı oynamak gelecek için büyük bir tecrübe. Çok büyük bir baskı var diyemem ama tabii ki üstümde baskı da olması lazım.

Türkiye’de genç oyuncular son dönemde daha cesurlar. Furkan ve Cedi genç yaşta NBA’in yolunu tuttu. Futbolda Cengiz Ünder genç yaşında Avrupa’nın yolunu tuttu. Banvit’te kendini gösterdikten sonra ilerisi için ne gibi hedeflerin var?

– Banvit’te geçirdiğim seneler çok önemli çünkü artık Avrupa’dan NBA’e gitmek Avrupalı oyuncular için daha kolay. Direkt NBA olmazsa, ilk olarak iyi bir EuroLeague takımında süreler almak istiyorum, tabii bunların hepsi bana bağlı.

Kendine örnek aldığın bir oyuncu var mı?

– Marc Gasol’un oyun tarzını çok beğeniyorum, kendime onu örnek almaya çalışıyorum.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler:
Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...