Güzel Bir Ramunas Šiškauskas Turnuvası, Keyif Veren Bir 2003 Jenerasyonu!

Yazar: Ömür ÖZCAN | Yaz mevsiminin en hararetli dönemine artık çok az bir süre kaldı. Şu an itibariyle tüm alt yaş Milli Takımlarımız mesailerine devam ediyorlar.

U17 Milli Takımımız Arjantin macerası öncesi İstanbul’da. Önümüzdeki günlerde Makedonya Genç Takımı ile oynayacağımız hazırlık maçlarının ardından Rosario’nun yolunu tutacağız. Serkan Erdoğan yönetimindeki U20 Milli Takımımız Kiev turundan yeni döndü. Genç Milli Takımımız Bolu’da, Yıldız Milli Takımımız da Kartepe’de fiziksel yüklemelere bir hayli hız vermiş durumdalar. U15 Milli Takımımız ise Semih Soğuksu yönetiminde bugün Litvanya turunu noktaladı ve artık yurda geri dönüş yapacaklar.

U15 Milli Takımımız 11 Haziran günü İstanbul’da kampa girmişti. Dört günlük kamp döneminin ardından Litvanya’nın yolunu tuttuk. Geçtiğimiz senelerde U15 Milli Takımlarımızın yaz dönemlerinde katıldıkları turnuvalar beni çok da cezbetmiyordu aslında. Fakat bu kez Ramunas Siskauskas Turnuvası çok farklı geçti. Litvanya efsanesi Ramunas Siskauskas adına düzenlenen hazırlık turnuvasına ev sahibi Litvanya’nın yanı sıra Türkiye, Letonya ve Hırvatistan katıldı. 3 gün süren turnuvada üç maç oynadık ve bizim adımıza çok yararlı bir etap olduğunu düşünüyorum. Hırvatistan ve Litvanya için zaten söyleyebileceğimiz hiçbir şey yok. Belli bir ekole sahip olan, çok önemli ülkeler. Letonya basketbolu da son yıllarda muazzam bir ivme yakaladı. Kendilerine has tarzlarıyla basketbol severlere büyük keyif veriyorlar. İşte bu üç harika ülke ile birlikte katıldığımız Ramunas Siskauskas Turnuvası’nda ilk günkü rakibimiz Hırvatistan’dı.

Koç Semih Soğuksu ilk maçımıza iki hızlı kısa ile başlamayı tercih etti. Üç numaraya da fiziksel potansiyeli üst seviyede olan Hamza Çelik’i yerleştirdik. Boyalı bölgedeki iki uzunumuzla birlikte de maça etkili bir giriş yaptık. İlk çeyrekte oyun tamamen bizim istediğimiz gibi gelişti ve sadece 6 sayı yedik. Fakat ikinci çeyrek ile birlikte Hırvatlar oyunu dengeledi. Zaten bu yaş kategorisinde yaşanan maç içi iniş-çıkışlar çok normaldir. Özellikle boyalı bölgedeki oyuncuları Tomislav Ivisic’i çok iyi kullandılar ve soyunma odasına 28-28’lik eşitlik ile gidildi.

İkinci yarıda ise U15 Milliler oyunu domine eden taraf oldu. Fenerbahçe oyuncusu olan Berkay Yılmaz harika basketboluyla takımımızı bir üst seviyeye çıkardı. Oyun kurucu pozisyonunda oynayan Berkay, undersize fiziğine rağmen sorumluluk almaktan hiç kaçmayan bir oyuncu. Ayrıca tempoyu da çok seviyor ve gününde olduğu zaman onu tutabilmeniz oldukça zor. Nitekim Hırvatistan potasına da tam 16 sayı bıraktı. Takım kaptanı olan Batın Tuna’nın da 9 sayı-4 ribaundluk performansı bizi galibiyete taşıdı. Böylece sahadan 63-46 galip ayrıldık ve ilk günü galibiyet ile kapattık.

Turnuvanın ikinci gününde rakibimiz Letonya’ydı. Letonya ile çok daha zorlu bir maç oynadık aslında. O karşılaşmayı henüz izleyemedim ama çok keyifli bir mücadele olduğuna dair haberler de aldım. Hırvatistan karşısında hücumda takımımızı taşıyan Berkay Yılmaz, yine sorumluluk alan oyuncu oldu ve bu maçı da 15 sayı ile noktaladı. Ayrıca Hırvatistan maçında boyalı bölgeyi etkili kullanamamıştık. Letonya karşısında ise Koralp Türk’ü devreye soktuk. Anadolu Efes oyuncusu olan Koralp, güçlü fiziği ile o bölgedeki en önemli oyuncularımızdan. 12 sayısı ve 8 ribaundu ile de takımına çok yardımcı oldu. Zorlu Letonya karşılaşmasından da 70-62’lik skor ile galip ayrıldık ve 2’de 2 ile adımızı finale yazdırdık.

Finalde karşımıza ev sahibi çıktı. Öncellikle Litvanya takımı hakkında konuşacağım. Yani ‘’Litvanyalılar doğuştan basketbolcu olarak doğarlar’’ sözüne katılıyorum. Ama bu kadar da belli etmesinler bari. 🙂 Keskin yorumlar yapmak için henüz erken ama çok enteresan bir Litvanya jenerasyonu daha geliyor gibi. 2003 jenerasyonlarındaki hemen hemen tüm oyuncular fiziksel olarak inanılmaz seviyedeler. Boyalı alanda forma giyen 24 numaralı Rokas Jocius ismini şimdiden bir kenara not edin derim. Litvanya U15 Ligi’nde 19.5 sayı-13.3 ribaund ortalamaları yakalamıştı. Millilerimiz karşısında biraz sönük kaldı ama ileride çok daha iyi seviyelere gelebilir. 8 numaralı formayı giyen Valickas da enteresan bir şütör. Şut mekaniği henüz oturmamış ama isabet bulabilme konusunda oldukça iyi. Keza Emilis Butkus da 16 sayı-9 ribaund ile dün canımızı çok yaktı.

Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...