Bilal Han Duru: Tek suçlu Onuralp değil

Anadolu Efes altyapısında görev aldığı dönemde Onuralp Bitim ile çalışma fırsatı bulan Bilal Han Duru açıklamalarda bulundu.

2017 U18 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası öncesinde çalışmalarına devam eden Genç Erkek Milli Takımımız’da Onuralp Bitim kadrodan çıkarılmıştı. Bir dönem genç oyuncuyla çalışma fırsatı bulan Bilal Han Duru konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

İşte Duru’nun basketfaul.com’a yaptığı açıklamalar;

Onuralp ile ilgili haberi okudum. Ben de Efes’te iken bu oyuncuyu çalıştırdım. Bu konu ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Onuralp çok yetenekli ve basketbol için yaratılmış bir oyuncu. Ama benim gördüğüm hiçbir zaman sporcu olamadı ve bu gidişle de sporcu olmakta zorlanacak, hep oyuncu sıfatında kalacak. Onuralp ile ilgili tabii ki büyük sıkıntılar var ve milli takımdan niye çıkarıldığını detay olarak bilmesem de neden niçin ilişkisini çok iyi biliyorum.

Onuralp’i anlamak gerek. Onun her zaman kendince doğruları var ve bu doğrular kafasında hiçbir zaman değişmiyor. Onuralp’i sabırla işlemek anlamak, anlatmak, değerlendirmek ve onu kazanma adına çok uğraşlar vermek gerek. Bana göre Onuralp’i eğitmek, doğruları göstermek çok kolay ama bunun için sabır ve doğru program yapmak gerekir. Bence en önemlisi çok seslilikten çıkması gerekir. Onuralp de dahil şuan her yerden bir ses çıkıyor kimin ne dediği belli değil. Ben bunu çok yakın 1’e 1 yaşadım. Amerika’ya gitme kararı aldığında da, tekrar kulübe geri geldiğinde de olan tüm olayları, yaşananları doğrusu ile yanlışı ile biliyorum.

Sonuç olarak Onuralp ne kadar suçlu ise basketbolun içinde olan ve ona yardım ettiklerini düşünenler de bir o kadar suçlu. Bir tane orkestra şefi olur ama Onuralp de dahil bu işte bir sürü şef var. O yüzden de bir sürü sorun oluyor.

Onuralp öyle kapı önüne çıkıp bulunacak bir oyuncu değil. Çok değerli ve Türk basketboluna büyük hizmetler edecek ve NBA’de oynayacak bir oyuncu. o yüzden herkesin bu konuda sorunun değil çözümün parçası olması gerek.

Yazımın başında sporculuk ve oyunculuk kavramlarından bahsetmiştim. Eğer Onuralp doğru bir şekilde yönlendirilirse hem sporcu, hem de büyük bir oyuncu olacaktır.

Kaynak: basketfaul.com

Etiketler:,
Bu haberle ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...